X

FESTIVAL SEM GLASBA, SEM MESTO

16. 3. - 21. 3. 2021

 

V Novem mestu te dni zaključujemo z zadnjimi programskimi podrobnostmi 6. mednarodnega festivala klasične in sodobne glasbe SEM GLASBA, SEM MESTO, ki zadnji teden v maju na različnih prizoriščih mestnega jedra ponudi raznolik glasbeni program, od klasičnih zvokov minulih stoletij do sodobnih žanrsko raznovrstnih glasbenih stvaritev. Kljub negotovim razmeram, ki so lani preprečile izvedbo festivala, letos upamo na organizacijo petih koncertnih večerov, katerih rdeča nit bo glasba Španije. V ospredju bo flamenko, ki še dandanes navdihuje številne umetnike – tako skladatelje in glasbenike kot pevce in plesalce. Med njimi tudi špansko plesalko VANESO AIBAR, mlado vzhajajočo zvezdo flamenka, ki se bo v družbi kitarista in pevca predstavila s projektom Áspid. 

Odlomek iz plesne predstave Áspid je na voljo na povezavi: http://bit.ly/VanesaAibar_Aspid 

 

***

Podrobnejši program letošnjega festivala lahko spremljate na naši spletni strani na povezavi http://bit.ly/SGSM2021, ob tej priložnosti pa vas vabimo, da se skupaj ozremo nazaj v festivalsko leto 2019 in še enkrat pozornost namenimo MERIMI KLJUČO, klasično izobraženi solistki na harmoniki svetovnega slovesa, ter JELENI MILUŠIĆ, izjemni vokalistki redkega kontraaltovskega glasu. V Novem mestu sta nam takrat v edinstvenem prostoru evangelijske cerkve predstavili projekt Lume, priredbe desetih ljubezenskih pesmi z različnih koncev sveta in cikel petih avtorskih skladb Merime Ključo, ki temeljijo na romunskih, hrvaških, kosovskih in sefardskih tradicionalnih napevih. 

Sefardska glasbena zapuščina preveva tudi najnovejši projekt Merime Ključo s pomenljivim naslovom La Convivencia, ki nosi močno sporočilo sobivanja različnih kultur. Sefardski Judje so zgodovinski primer mirnega sobivanja povsod, kjer so se naselili po izgonu iz Španije leta 1492. »Sefardski Judje so spoštovali tradicijo svojih novih domovin, obenem pa so v glasbo posvojenih dežel vnašali elemente svoje kulture. S prepletanjem starega in novega so se izoblikovale številne glasbene podobnosti, kot na primer v Bosni, kjer tako Bosanci kot sefardski Judje uporabljajo iste glasbene lestvice in ritme, v svojih pesmih delijo isto čustvo, isto veselje in isto bolečino; na koncu koncev si delijo isto državo, iste običaje, isto hrano … in se učijo drug od drugega. La Convivencia nas opozarja, da je spoštovanje in sprejemanje drugačnosti odvisno od nas samih in nas obenem navdihuje, da stopimo na pot ambasadorjev miru in sožitja,« je ob najavi svojega novega projekta zapisala Merima Ključo. 

Vabimo vas, da Merimi Ključo in Jeleni Milušić vnovič prisluhnete v ekskluzivnem  spletnem koncertu v sredo, 17. marca, ob 17.10, ko bosta skupaj s pianistko Mirno Lekić predstavili glasbo projekta La Convivencia. Poleg tradicionalnih sefardskih napevov in odlomka iz odmevnega Ključinega multimedijskega dela The Sarajevo Haggadah: Music of the Book bo moč slišati tudi cikel petih pesmi, posvečenih nedavno preminuli legendarni bosanski sefardski glasbenici Flory Jagoda.

foto: Tomi Trpkovski │ Evangelijska cerkev Dobrega pastirja Novo mesto │ maj 2019 

***

 

Galerija

Nazaj na seznam